Dzień Papieski od 2000 roku obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czyli zawsze przed lub 16 października. To dzień, w którym wspominamy w Kościele osobę i nauczanie świętego Jana Pawła II. Jest to także Dzień, kiedy Rodacy wznoszą Wielkiemu Polakowi żywy pomnik – włączając się w zbiórkę pieniędzy na stypendia dla podopiecznych Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”.  

XXIV Dzień Papieski obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” nawiązuje ono do tytułu Listu Apostolskiego Salvifici doloris św. Jana Pawła II. List ma bogatą treść m.in. filozoficzną, papież podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens ludzkiego cierpienia. 

Hasło i temat XXIV Dnia papieskiego powinno napełnić nas odwagą do przyjmowania własnego cierpienia, trwania przy osobach, które cierpią oraz otwierać oczy na tych, którzy są bliscy zamknięcia ich na wieki.

Jan Paweł II był jednym z najbardziej znanych pacjentów na świecie, którego chorobę śledził cały świat. Poliklinikę Gemelli,, sam nazywał ,,trzecim Watykanem”. Publiczne przeżywanie choroby a także starości, niewątpliwie stały się jednym z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka. Śledzone ,,na żywo” przez kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpienie papieża wciąż pozostaje głęboką nauką i wymownym świadectwem człowieczeństwa. Stylem, w jaki Jan Paweł II trwał przy życiowym krzyżu, nadawał zupełnie inną wagę swoim rozważaniom teologicznym i filozoficznym. Nie był to styl ,,cierpiętnika”, obnoszącego się swoim bólem.

W budowę żywego pomnika oraz organizację Dnia Papieskiego może się włączyć KAŻDY! Inspiracje, materiały — katechezy, homilie, scenariusze apeli szkolnych, rozważania różańcowe, grafiki — można pobrać na naszej stronie dzielo.pl